Süper Kartal Tarama

Tarama sazan havyarı, ayçiçek yağı ve limon suyu içeren muhteşem bir balık mezesidir.


Taramadan Gelen Sağlık

Tarama kırmızı havyar içeren bir meze türüdür. Tarama’nın yüksek oranda yağ asidi içermesi besin değeri açısından önemini arttırmaktadır. Bu yağ asidi miktarını oluşturan çoklu doymamış yağ asitleri olup bunlardan önemli olanı Omega-3 yağ asitleridir. İnsan vücudunun omega-3 yağ asidine ihtiyacı daha anne karnında başlayarak, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık boyunca devam eder.
Tarama’nın içerdiği Omega-3 yağ asitleri Eikosapentaenoik asit (EPA) ve Dokosaheksaenoik asit (DHA) dir ve sağlık üzerine olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir.

Omega-3

Omega-3 yağ asitlerinin koroner kalp riskini azalttığı biliniyor. Bu yağlar iyi kolesterol HDL’yi artırıyor. Kalp ritim bozukluklarını önleyebiliyor. Pıhtılaşma hücreleri trombositlerin yapışkanlığını azaltarak pıhtılaşmaya bağlı damar tıkanması riskini de düşürüyor. Omega-3 yağlarının kanı incelterek felç riskini düşürdükleri, beynin kanlanmasını güçlendirdikleri, bellek sorunlarını azalttıkları da biliniyor. Çocuklarda dikkat yetersizliği hiperaktivitesi ile mücadelede özellikle DHA son derece etkili bulunuyor. Kısacası Omega-3 yağ asitleri gerçek birer sağlık mucizesi.

Tarama Nasıl Tüketilebilir?

  • Kahvaltılarınızda bir dilim ekmek ile,
  • Fırınlanmış patatesler ile,
  • Özel davet ve ikramlarınızda kanepe çeşitlerinizle,
  • Salata ve makarnalarınıza sos olarak,
  • Atıştırmalık cipsler ile veya dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz